להחליף מצבר ולשמור על כללי הבטיחות

בכל שנה אנו מקפידים לקחת את הרכב לבדיקה, כדי לוודא שאין תקלות ברכיבים השונים. אחת הבדיקות המשמעותיות שמבצעים היא בדיקת תקינותו של המצבר – האם מפלס המים שלו תקין? האם יש חוטי חשמל פגומים? רובנו מכירים בחשיבות תקינותו של המצבר וחלקנו אף דואגים לבדוק אותו אצל חשמלאי רכב מקצועי בייחוד בתקופת הקיץ, כאשר המצבר מתאמץ קצת יותר מן הרגיל. נוסף על כך, ישנם אנשים המעדיפים להחליף את המצבר בעצמם.

הבטיחות תחילה

מרבית המצברים ברכבים הפרטיים מורכבים מחומצה ומים. כידוע, החומצה רעילה לגופו של האדם, ולכן חשוב להקפיד על כללי זהירות. גם אם זו לא הפעם הראשונה שבה אתם מחליפים מצבר, יש צורך לרענן את כללי הבטיחות. ראשית, יש להגן על כל הגוף, וזה אומר להתלבש היטב מכף רגל ועד ראש – לכסות את העיניים באמצעות משקפי הגנה, ללבוש בגדים אטומים לחומרים רעילים ולענוד כפפות. נוסף על כך, יש צורך להרחיק חומרים דליקים מהרכב בכלל ומהמצבר בפרט כדי לא לגרום להתלקחות עם חומצה וגז מימן.

מה צריך לבדוק?

אם אתם מתקשים להתניע את הרכב או שהמצבר מבטא את חולשתו באמצעות לוח מחוונים שאינו מאיר טוב בלילה, יש צורך לבדוק את המצבר. אלה כמה מבין הבדיקות החשובות שכדאי לבצע:

  • בדיקה חיצונית כללית – בעודכם אוחזים בקופסת המצבר באמצעות הכפפות בדקו אם אין סדקים על הקופסה עצמה. כמו כן, כדאי לבדוק אם אין נוזלים על החיבורים אשר יכולים לגרום לקצר, אם החיבורים נקיים או מלוכלכים, אם יש חבלים רופפים אשר יכולים לפגוע באספקת החשמל למצבר ואם המצבר עצמו מלוכלך.
  • לבדוק את מפלס המים – בדיקה זו חשובה בעיקר בתקופת הקיץ החמה שבה המצבר מתאמץ יותר כדי לספק לנו מיזוג אוויר טוב. כדי לבדוק את מפלס המים במצבר יש צורך לפתוח את ששת התאים שלו. אם מפלס המים ירד, יש צורך להוסיף מים מזוקקים למצבר בגובה של 3 מילימטרים. לאחר מילוי המים חשוב לסגור את הפקקים ולאטום את המצבר. אסור להוסיף חומצה למצבר.
  • להחליף למצבר המתאים – אם אתם מחליפים את המצבר חשוב להחליף למצבר מהסוג הנכון. המצברים מתחלקים בדרך כלל לשני סוגים עיקריים – מצבר של 60 אמפר או מצבר של 80 אמפר. מצברים אלה מותאמים לגודל המנוע. אם אינכם בטוחים לגבי הסוג הנכון, כדאי להתייעץ עם חשמלאי רכב.

מצבר מחליפים אצל חשמלאי רכב מקצועי

אם אתם חדשים בתחום המצברים, כדאי להזמין שירותי החלפת מצברים ולהתבונן כיצד עושה זאת חשמלאי מקצועי. החשמלאי המנוסה יכול לבדוק את הרכב ולהתאים את המצבר הנכון. כדי לוודא כי הרכב שלכם נמצא בידיים טובות וכי הוא יזכה להחלפת מצבר מקצועית, כדאי להשקיע זמן בבחירת החשמלאי הנכון. אל תחסכו במאמצים כדי לאתר את החשמלאי המתאים לכם, גם אם זה אומר לנסוע רחוק יותר כדי להגיע לחשמלאי מומלץ. כמו כן, נצלו את האמצעים הדיגיטליים הקיימים היום – חפשו חשמלאים מקצועיים באינטרנט, התייעצו עם חברים ברשתות החברתיות או עם החברים הקרובים אליכם שעמם אתם נפגשים בחיי היום יום.

לפעמים מבחינה כלכלית כדאי לקנות מצבר משומש אך אנו ממליצים לרב לקנות אך ורק מצבר חדש!

לשמור על המצבר

כדי לא להגיע למצב שבו תצטרכו להחליף את המצבר במהירות, כדאי לשמור על תקינותו של המצבר. ראשית, מומלץ לבדוק אחד לחצי שנה את מפלס המים במצבר. שנית, כדי לא להעמיס על פעילות המצבר יתר על המידה, כדאי לדומם את המנוע של הרכב ולשמור על כוחותיו של המצבר. ולבסוף, אם אינכם משתמשים ברכב לאורך זמן, חשוב להתניע אותו בכל 4 ימים ולהשאיר אותו במצב זה רבע שעה לפחות. פעולה זו תטען את המצבר ותשמור על תקינותו.

המאמר נכתב על ידי צוות מאור מצברים – בקרו באתר שלנו: https://xn--5dbqmb4bn.org.il

מידע נוסף על מצברים: